LIGHT MODEDARK MODE
Zadzwoń teraz! E-mail YouTube Instagram druknaklejek.comFacebook!
  •  
  •  
  •  
  •  

AKTUALNA PROMOCJA
Do końca września 2023 naklejki z lekkim klejem usuwalnym z rabatem 5%


Pomoc techniczna - pytania i odpowiedzi

Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące druku naklejek.

Poniżej znajdziesz m.in. informacje o: specyfikacji przygotowania plików do druku, szczegółowe informacje techniczne oraz wiele informacji użytkowych na temat oferowanych przez nas naklejek.

Rozwiń listę z odpowiedzią klikając na wybrany punkt. Podkreślone na niebiesko frazy zawierają pomocną infografikę, która jest widoczna po najechaniu kursorem.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz szerszej pomocy technicznej skontaktuj się z nami drogą mailową, telefoniczną lub osobiście odwiedź nasze biuro.

Specyfikacja techniczna przygotowania plików
1. Akceptowany format pliku:

Pliki grafiki wektorowej lub rastrowe należy zapisać do formatu PDF.


Przed drukiem przesyłane pliki podlegają weryfikacji pod względem parametrów opisanych w punkcie 2.
2. Parametry techniczne przygotowania plików:
2.1) Nazwy plików: przesyłając pliki zachowaj ich odpowiednie nazewnictwo wg schematu:
"rodzaj naklejek-nazwa wzoru-wymiar-ilość sztuk"

przykład:

stanardowa-wzor1-25x50mm-50szt
zlotychrom-wzor4-45x145mm-75szt
hologrampolysk-wzor7-74x148mm-80szt

2.2) Parametry wspólne dla każdego typu naklejek:

a) kolory CMYK (Coated Fogra 39 (ISO 12647-2:2004)
b) skala 1:1, wymiar docelowy naklejki zgodny z wyceną/fakturą proforma
c) teksty/czcionki należy zamienić na krzywe
d) spad, czyli niezbędny naddatek grafiki znajdujący się poza linią cięcia. Minimalny spad to 1,5 mm, dokładna wartość spadu podana jest w makietach plików dostępnych na każdej podstronie (wartość ta jest inna dla każdego typu naklejek). Spad nie jest wliczany do wymiaru naklejki.
e) margines - bezpieczna przestrzeń gdzie istotne elementy należy oddalić od linii cięcia (krawędzi naklejki). Wartość ta podana jest w makietach plików dostępnych na każdej podstronie (wartość ta jest inna dla każdego typu naklejek).
f) rozdzielczość dla grafik rastrowych: minimalna rozdzielczość to 72-96 dpiNaklejki ilość dpi jakość druku, dla zapewnienia wysokiej jakości druku zlecana rozdzielczość to 300 dpiNaklejki ilość dpi jakość druku.
g) kształt naklejki Wektorowa ścieżka cięcia (linia cięcia): dla każdego wzoru/projektu naklejki niezbędne jest dodanie wektorowej linii cięcia. Ścieżkę cięcia należy umieścić w jednym pliku (wraz z grafiką), powinna być wykonana kontrastującym do grafiki kolorem (zalecany kolor 100% Magenta). Grubość linii powinna wynosić 0.1 pt lub 0.1 mm. Wymiar ścieżki cięcia jest wymiarem docelowym naklejki zgodny z wyceną/fakturą proforma.
W przypadku braku ścieżki cięcia w naklejki domyślnie są nacinane do kształtu (w zależności od proporcji) kwadratu lub prostokąta.
Specyfikacja techniczna dla wybranych typów naklejek

2.3) Naklejki drukowane na folii brokatowej oraz hologram soczewkowy: możliwe jest nacinanie po obrysie do dowolnego kształtu wyłącznie na powierzchni bez nadruku! Powierzchnia grafiki/nadruku powinna być oddalona od linii cięcia o minimum 6 mmNacinanie folii hologram, tak aby stworzyć efekt obrysu wokoło wzoru naklejki. Zapobiega to problemom z ewentualnym odklejaniem się i zawijaniem krawędzi naklejek.

2.4) Naklejki "DIE CUT" wycinane wraz z papierem podkładowym oraz dla magnesów wycinanych do nieregularnego kształtu: wymagane jest aby kształt obrysu nie był ścieżką o bardzo skomplikowanej budowie (należy stosować maksymalnie małą ilość punktów pośrednich na ścieżce obrysu)Naklejki DIE CUT - ścieżka cięcia.

Bardziej wygładzona linia obrysu to efektywniejsza i szybsza produkcja, to również lepsze efekty cięcia, bez zadziorów i postrzępionego materiału. Istotne jest też, aby elementy ścieżki cięcia nie posiadały bardzo ostrych kątów oraz by elementy grafiki nie były zbyt cienkie, to również ma wpływ na jakość gotowego produktu. Zalecamy przesyłać pliki drogą mailową w celu ich weryfikacji.
Wycinanie elementów wewnątrz naklejek DIE CUT:Naklejki DIE CUT - cięcie wewnątrz naklejki w przypadku gdy wewnątrz naklejki mają być również wycinane pewne elementy, w miejscach tych tylko folia jest nacinana powierzchniowo, elementy te nie są wycinane wraz z papierem podkładowym.Naklejki DIE CUT - cięcie wewnątrz naklejki

2.5) Naklejki dwustronne: minimalny spadSpad linia cięcia naklejki 5 mm, marginesSpad linia cięcia naklejki - istotne elementy (grafiki lub teksty) oddalone od linii cięcia o minimum 5 mm. Dopuszczalna technologiczna tolerancja pasowaniaTolerancja pasowania grafiki grafiki awers/rewers - do 3 mm. Z racji tolerancji pasowania grafiki nie należy stosować obrysów tuż przy linii cięciaPrzycięcie grafiki oraz umieszczać istotnych elementów jak np. tekst. Istnieje ryzyko przesunięcia grafiki i jej niepoprawnego przycięcia. Pozostałe parametry takie same jak przy naklejkach drukowanych. Zalecamy przesyłać pliki drogą mailową w celu ich weryfikacji.

2.6) Naklejki wypukłe 3D: podstawowe parametry takie same jak przy naklejkach drukowanych. Dodatkowo w celu zapewnienia odpowiedniego efektu wypukłości oraz równomiernego rozlania żywicy na całej powierzchni naklejki wszelkie ostre kąty i narożniki muszą być odpowiednio zaokrąglone, minimalny promień narożnika to wartość 3 mmWypukle naklejki 3D.
Minimalny wymiar jednego boku, jak i najwęższego elementu to 4 mm, maksymalny wymiar jednego boku naklejki to 200 mm. W zależności od kształtu maksymalne pole powierzchni naklejki może wynosić od 40 do 60 cm2.
Zalecamy przesyłać pliki drogą mailową w celu ich weryfikacji.

2.7) Naklejki bez tła z folii ploterowych: skala 1:1, wszelkie teksty/czcionki należy zamienić na krzywe. W celu zapewnienia odpowiednich właściwości klejących i trwałości naklejki minimalna grubość elementów nie powinna być mniejsza niż (wartość X).Folia ploterowa minimum
Wartość ta jest inna dla każdego typu folii:
- folie monomeryczne - 1.5 mm
- folie polimerowe - 5 mm
- folie poliestrowe - 3 mm
- folie odblaskowe - 10 mm
- folie typu szkło mrożone - 5 mm
- folie fluorescencyjne - 10 mm

Więcej informacji w punkcie 19.
Informacje ogólne
3. Jak otrzymać wycenę i jakie są koszty druku naklejek ?


Wyceny wysyłamy w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16.

Aby otrzymać wycenę druku naklejek: a) najwygodniejsza i najszybsza forma otrzymania wyceny - skorzystaj z formularza wyceny który znajduje się na dole każdej podstrony

b) prześlij zapytanie drogą mailową wraz z przesłaniem plików gdzie plik należy nazwać wg schematu:
"rodzaj naklejek-nazwa wzoru-wymiar-ilość sztuk", przykład:

stanardowa-wzor1-25x50mm-50szt
zlotychrom-wzor4-45x145mm-75szt
hologrampolysk-wzor7-74x148mm-80szt


c) wyceny wykonywane najdłużej – dotyczy niekompletnych zapytań wysyłanych drogą mailową gdzie do opracowania wyceny wymagane jest otwarcie plików przez grafika. Dzieje się tak gdy przesłane pliki nie są prawidłowo opisane – zgodnie z powyższym punktem ("rodzaj naklejek,wymiar naklejek,ilość sztuk druku")

Wyceny wysyłamy drogą mailową w pliku PDF.

W większości przesyłanych wycen występują dwa warianty kalkulacji kosztów - A i B:
- Wariant A: naklejki dostarczane na szerokich rolkach folii: 60, 105, 122, 137 cm
- Wariant B: naklejki konfekcjonowane, rozcinane na sztuki lub cięte na dowolnej wielkości arkusze (A5, A4, A3, itd.). W przypadku małych naklejek (gdzie jeden bok ma mniej jak 30-40 mm) konfekcjonujemy je po klika sztuk na użytku.

Różnica w kosztach produkcji dla obu wariantów:
W wariancie A – naklejki są umieszczane maksymalnie blisko siebie na całej szerokości materiału tak, aby koszt produkcji był jak najniższy.
W wariancie B – naklejki muszą być ułożone w większych odstępach tak, aby była możliwa obróbka na gilotynie, przez co na całą produkcję zostaje zużyte więcej materiałów co przekłada się na wyższy koszt produkcji.

Wszelkie ceny podawane są jako wartość netto, chyba że dołączona jest adnotacja o cenie brutto. Do każdej ceny netto należy obowiązkowo doliczyć aktualną 23% stawkę podatku VAT.
4. W jaki sposób można składać zamówienia ?
Zamówienia można składać drogą mailową lub osobiście w naszym biurze. Szczegółowe zasady składania zleceń i ich realizacji można znaleźć w dziale ZAMÓWIENIA.
5. Jaka jest minimalna ilość zamówienia ?
W ofercie mamy kilkanaście rodzajów folii na jakich drukujemy lub wycinamy naklejki, folie te mają różne szerokości. Minimalny nakład to 0.5 lub 1 m2. Wyjątek to naklejki magnetyczne, dla dużych formatów drukowane już od 1 sztuki oraz naklejki warsztatowe dostarczane w minimalnych pakietach po 150 sztuk.
6. Czy można zamówić kilka wzorów w ramach jednego nakładu ?
W ramach jednego nakładu można zamówić kilka wzorów/projektów pod warunkiem zachowania tego samego rodzaju folii i wielkości naklejki. Np. zlecenie druku 500 sztuk naklejek można podzielić po 100 sztuk dla druku 5 różnych projektów/wzorów.
7. Czy mogę zamówić również opracowanie projektu naklejki ?
Oprócz produkcji oferujemy również usługi projektowania. Wpływa to na wydłużenie czasu realizacji zlecenia. Koszt i termin opracowania projektu jest ustalany indywidualnie, czas ten nie jest wliczany do czasu realizacji druku naklejek jaki jest podany w przesłanych wycenach! Jeżeli chcesz zamówić naklejki, a nie posiadasz własnego projektu skontaktuj się z nami, nasz dział graficzny przygotuje dla Ciebie odpowiedni projekt.
8. Czy można zamówić próbki lub próbną partię naklejek ?
Prowadzimy serwis próbek - po ich zamówieniu przesyłamy za pośrednictwem firmy kurierskiej pakiet próbny zawierający wszystkie oferowane przez nas rodzaje naklejek. Można również zamówić wydruk próbny własnego wzoru naklejek - zazwyczaj jest to minimum około 0.5 m2.

9. Jakie są dostępne formy płatności ?
Każde zlecenie jest indywidualne, wykonywane w oparciu o konkretny projekt dlatego w wypadku produkcji naklejek obowiązuje przedpłata całościowa za zlecenia (na podstawie faktury pro-forma).
10. Jaki jest czas realizacji zleceń ?
Maksymalny czas realizacji zlecenia jest zawsze podany w przesyłanych kalkulacjach kosztów druku. Jest on uzależniony od rodzaju naklejek i nakładu zlecenia. W sporadycznych sytuacjach czas realizacji może ulec wydłużeniu, dotyczy to głównie wysokich nakładów gdzie naklejki posiadają bardzo nieregularny i skomplikowany kształt.
Czas realizacji zlecenia liczony jest od momentu wpłynięcia należności za złożone zamówienie (przedpłata na podstawie faktury pro-forma).
11. Jak pakowane są gotowe naklejki ?
Naklejki konfekcjonowane (rozcinane na sztuki) pakujemy w termokurczliwe foliePakowanie folia termokurczliwa i wysyłamy w tekturowych pudełkachPakowanie naklejek w pudełka. Naklejki w rolach (bezpośrednio z maszyny) wysyłamy w dużych kartonachPakowanie naklejek w duże kartony lub tekturowych tubachPakowanie naklejek w tekturowe tuby.
12. Jakie są dostępne formy wysyłki ?
Na terenie Polski naklejki wysyłamy za pośrednictwem firmy kurierskiej FedEx (usługa standardowa, doręczenia w dni robocze, max. czas doręczenia - do 2 dni roboczych).
Informacje techniczne i technologiczne
13. Z jakiego materiału wykonane są naklejki ?
Większość naklejek wykonujemy z folii samoprzylepnych PCV, poliestrowych (za wyjątkiem naklejek magnetycznych). Grubość folii uzależniona jest od jej rodzaju i właściwości - jest to przedział od 50 do 250 µm. Do druku i wycinania używamy folie: monomerycznych (mat lub połysk), polimerowych, wylewanych, poliestrowych i innych specjalnych.

Folie magnetyczne mają grubość: 0.4 mm - folie na szafki, lodówki itp. podłoża metalowe, folie 0.7 mm - folie z przeznaczeniem na reklamy samochodowe.
14. Na czym polega laminowanie naklejek ?
Jest to proces polegający na maszynowym nałożeniuProces laminowania naklejek na wydruk specjalnego elastycznego laminatu foliowego o grubości od 30 do 120 µm. Poza walorami uszlachetniającymi - wizualnymi, laminaty nadają naklejką odpowiednich właściwości - nadruk staje się w 100% niezmywalny i nieścieralny, wydłuża się również żywotność kolorów (zawarty w laminacie filtr UV).

Laminaty foliowe Dostępne laminaty foliowewystępują w wersji połysk lub mat, w ofercie mamy również laminaty specjalne:

- atestowane, antypoślizgowe - podłogowe
- laminaty tablicowe/zmywalne pozwalające na użycie pisaków sucho ścieralnych
- specjalne laminaty dekoracyjne (carbon, metallic, efekt szczotkowanego metalu)

15. W jakiej technologii i palecie kolorów drukowane są naklejki ?
Technologia druku: druk cyfrowy wysokiej rozdzielczości w technologii zmiennej wielkości kropli tuszu. Technologia Mimaki MAPS niwelująca efekt paskowania, tusz w procesie druku "układany" jest w sposób gradacyjny, gdzie kolejne przejścia głowicy drukującej nanoszą kolejne warstwy farby w taki sposób aby wyeliminować efekt paskowania znany ze standardowych trybów druku innych ploterów solwentowych. Stosujemy wysokiej jakości farby mildsolwentowe o wysokiej odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Oferujemy produkcję naklejek w oparciu o druk w palecie kolorów CMYKNaklejki - druk kolorami CMYK. W technologii CMYK, pewne kolory powstają z mieszaniny kilku składowych, w efekcie czego dla pewnych kolorów może być widoczny niewielki szum. Jest to naturalne zjawisko ze względu na to, iż niektóre kolory zbudowane są z kilku składowychSkładowe CMYK. Aple czyli jednolite płaszczyzny kolorów powstają z bardzo małych kropel tuszu o różnej wielkości.

Druk na folii kolorami CMYK jest transparentny tzn. nadruk miesza się z kolorem podłoża (folii), jest to szczególnie widoczne na każdej folii która wyjściowo nie jest biała. Farby drukarskie CMYK są transparentne (oprócz koloru czarnego kryjącego), na druk kolorowy CMYK należy patrzeć jak na cztery warstwy kolorowej, przepuszczającej światło folii.

Nadruk na folii bezbarwnej będzie mieszał się z kolorem podłoża na jakie nakleimy naklejkę. Folie metalizowane (lustrzany chrom, brokatowe, szczotkowane, holograficzne) również będą mieszały się z nadrukiem, metalizowana folia będzie również widoczna pod nadrukiem (np. na folii lustrzanej lub holograficznej nadruk również nabierze właściwości lustrzanych i holograficznych, itd.).

Kolor biały, który użyty jest w projekcie zawsze będzie kolorem podłoża na jakim wykonywany jest nadruk (np. folia biała, bezbarwna, lustrzana, holograficzna, itd.)
16. Czym charakteryzuje się druk na folii bezbarwnej ?
Druk na folii bezbarwnej w palecie barw CMYK daje transparentny nadrukNadruk CMYK na foli bezbarwnej tzn. nadruk będzie mieszał się z kolorem podłoża, kolory i folia będą przepuszczać światło (kolory nie są kryjące - efekt jak witraż). Po naklejeniu na ciemne podłoże nadruk naklejki stanie się całkowicie nieczytelny i niewidoczny.
Farby drukarskie CMYK są transparentne (oprócz koloru czarnego), na druk kolorowy należy patrzeć jak na cztery warstwy kolorowej, przepuszczającej światło folii.

Druk w palecie kolorów CMYKNaklejki - druk kolorami CMYK nie zawiera koloru białego, co oznacza, że kolor biały użyty w projekcie zawsze będzie kolorem podłoża czyli folią bezbarwną bez nadruku. W tej technologii nie ma możliwości druku lub poddruku koloru białego, jest to niezbędne aby kolor był kryjący i widoczny przy stosowaniu naklejek na barwionych i ciemnych podłożach.
17. Jakie dostępne są rodzaje i kolory folii ploterowych ?
Naklejki z folii ploterowych wykonujemy w oparciu o palety kolorów folii poszczególnych producentów folii. Dostępne są podstawowe kolory połysk lub matFolie ploterowe kolorowe oraz inne specjalne np. lustrzane chromFolie chrom, fluorescencyjneFolie fluor, witrażoweFolie witrażowe, typu „szkło mrożone”Folia szkło mrożone, odblaskoweFolie odblaskowe, itp.
18. Jaka jest trwałość folii/naklejek/nadruku ?
Dla warunków zewnętrznych: trwałość naklejek jest inna dla każdego rodzaju folii (oraz czy są laminowane). Podstawowe folie do druku (białe i bezbarwne) mają trwałość 2-3 lat w warunkach zewnętrznych. Największą trwałość mają folie wylewane 8-10 lat.
Podstawowa trwałość nadruku na folii to 2-3 lata, w tym czasie nadruk jest odporny na wszelkie warunki zewnętrzne (woda, promienie, UV, różnice temperatur). Mniejsza ekspozycja na słońce wpływa na wydłużenie trwałości folii i kolorów.

Część oferowanych naklejek ma dodatkową opcję laminowania.Proces laminowania naklejek Dzięki użyciu specjalnych laminatów foliowych z filtrem UV przedłuża się żywotność kolorów, a sam nadruk staje się w 100% niezmywalny nawet przy kontakcie z ostrą chemią (benzyna, rozpuszczalnik) lub agresywnymi detergentami.

Przy zastosowaniu wewnątrz pomieszczeń: trwałość wszystkich naklejek jest praktycznie nieograniczona.
19. Jaki jest max. i min. wymiar naklejek wycinanych ploterowo ?
Minimalny wymiar jest głównie uzależniony od poziomu skomplikowania całej grafiki, jak również od rodzaju materiału, z jakiego mają być wykonane naklejki. Niemożliwe jest wykonanie drobnych, cienkich, wąskich elementów z folii o dużej grubości lub twardości. W celu zapewnienia odpowiedniej wydajności procesu produkcji a przede wszystkim właściwości klejących i trwałości naklejek minimalna grubość elementów oraz odstęp między elementami nie może wynosić, mniej niż (wartość X).

Folia ploterowa minimum

Wartość ta jest inna dla każdego typu folii:
- folie monomeryczne - 1.5 mm
- folie polimerowe - 5 mm
- folie poliestrowe - 3 mm
- folie odblaskowe - 10 mm
- folie typu szkło mrożone - 5 mm
- folie fluorescencyjne - 10 mm

Wymagania te nie wynikają z ograniczeń w precyzji cięcia maszyny tylko z procesu obróbki manualnej wyciętego materiału.

Wybieranie i usuwanie zbędnej folii to proces manualny. Elementy, których wymiary są zbyt małe uniemożliwiają obróbkę naciętej folii. Usuwanie nadmiarowej, zbędnej folii skutkuje jednoczesnym zabieraniem drobnych elementów jak również wpływa na przesuwanie się małych elementów folii po śliskim papierze podkładowym.
20. Jakie są max. i min. wymiary drukowanych naklejek ?
Maksymalny wymiar naklejki, a dokładnie jednego z jej boków podany jest w każdym z działów w tabelceMax. wymiar drukowanych naklejek, w zależności od rodzaju folii jest to przedział od około 50 do 135 cm. Drugi bok naklejki może mieć dowolny wymiar, np. 100x150cm, 135x250cm. Minimalny wymiar ciężko określić, gdyż jest to uzależnione od rodzaju grafiki i jej czytelności przy małych wymiarach, przykład to plomby gdzie przy szerokości 1 cmNaklejki minimalny wymiar napis jest wystarczająco czytelny.

Naklejki wypukłe 3D

minimalny wymiar boków naklejki to 5 mm, maksymalny wymiar boków to 200 mm.

Naklejki dwustronne

minimalny wymiar jednego z boków to 50 mm.

Naklejki magnetyczne

maksymalny wymiar jednego z boków to 600 mm.
Warunki aplikacji, podłoża, zasady przechowywania naklejek
21. Na jakie podłoża można stosować naklejki samoprzylepne ?
Wszystkie naklejki z folii samoprzylepnych można aplikować na powierzchnie, które są suche, czyste, odtłuszczone i gładkie (idealnie przyczepne podłoże jest zbliżone do szyby czy lakieru samochodu). Podłoże nie może posiadać wyraźnych nierówności, faktury czy przetłoczeń (np. blacha trapezowa, blachy nitowane czy ryflowane, itp.) Wyjątek to naklejki z mocnym klejem dedykowane do lekko chropowatych i fakturowanych powierzchni jak plastik typu PP i PE.

Naklejki z folii PCV

(drukowane standardowe, 3D, die-cut, odblaskowe, plomby, z folii ploterowych PCV, warsztatowe oraz naklejki na szyby: wewnętrzne i dwustronne) można kleić na płaskie lub lekko zakrzywione powierzchnie.

Naklejki z folii PCV (drukowane lub wycinane z folii wylewanych)

można kleić na powierzchnie nierówne, zakrzywione oraz nieregularne z przetłoczeniami.

Naklejki adhezyjne

przeznaczone są wyłącznie do powierzchni idealnie gładkich, podłoże nie może posiadać faktury oraz jakiejkolwiek struktury która jest wyczuwalna pod paznokciem.

Naklejki metalizowane z folii poliestrowych

(naklejki drukowane na folii lustrzanej chrom, holograficznej lub wycinane z folii ploterowych poliestrowych) należy stosować wyłącznie na powierzchnie płaskie, folia ta nie jest materiałem termoplastycznym.

Naklejki podłogowe

należy kleić na podłoża odpowiednio gładkie i przyczepne dla folii, należy unikać naklejania naklejek na wszelkich progach, nierównościach, fugach i łączeniach. W wymienionych przykładach folia nie będzie miała w pełni styczności z podłożem co może skutkować pękaniem i uszkodzeniem naklejki w tych miejscach.
22. W jaki sposób należy naklejać naklejki samoprzylepne ?
Aby uzyskać pełne właściwości naklejek należy je naklejać wyłącznie na powierzchnie odpowiednio przygotowane i w odpowiednich warunkach.

Powierzchnia - podłoże musi być: gładkie, suche, czyste i odtłuszczone, podłoże nie może posiadać wyraźnych nierówności, faktury czy przetłoczeń (np. blacha trapezowa, blachy nitowane czy ryflowane, itp.) Wyjątek to naklejki z mocnym klejem dedykowane do lekko chropowatych i fakturowanych powierzchni jak plastik typu PP, PE. Naklejki wykonane z folii wylewanej można aplikować na powierzchnie obłe lub z przetłoczeniami (wymaga to jednak zachowania odpowiedniej techniki aplikacji i utrwalania wyklejonej folii).

Temperatura aplikacji to minimum +10ºC do +24ºC. Pełna siła przylegania do podłoża następuje w czasie od 24 do 48h. Wymagane jest również zachowanie temperatury aplikacji od momentu naklejenia do upływu 24-48h. Należy unikać naklejania naklejek w pełnym słońcu i poza podanym zakresem temperatur.

Pełna siła przylegania naklejki do podłoża następuje w przeciągu 24-48h od momentu jej naklejenia. Zalecana temperatura montażu to około od +10ºC do +24ºC - dla pełnej przyczepności kleju do podłoża wymagane jest zachowanie temperatury aplikacji od momentu naklejenia do upływu 24-48h.
23. W jaki sposób nakładać folię magnetyczną ?
Magnesy należy nakładać na powierzchnię, która jest sucha, czysta, gładka, nieposiadająca wyraźnej faktury i nierówności. Naklejki magnetyczne należy nakładać wyłącznie na podłoża w pełni metalowe. Magnes musi przylegać całą swoją powierzchnią do podłoża, nie można nakładać folii magnetycznej na nierówności, przetłoczenia, listwy ozdobne, nity, itp. Magnes należy nakładać stopniowo i równomiernie tak, aby pod powierzchnią nie gromadziło się powietrze (jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa w przypadku stosowania magnesów na samochodach). Zalecana temperatura montażu to około od +18ºC do + 24ºC.

W przypadku magnesów samochodowych należy je demontować raz w tygodniu wraz z przemyciem jej spodniej części oraz karoserii samochodu w miejscu jej montażu. Zdemontowane magnesy należy przechowywać na płasko lub zwinięte w rulon o średnicy nie mniejszej niż 10 cm (brązową stroną magnetyczną do środka).
24. Jak przechowywać naklejki ?
Naklejki należy składować i przechowywać w temperaturze pokojowej i w wilgotności względnej powietrza 50%. Bezwzględnie należy unikać wilgoci, zamoczenie spowoduje deformację papieru podkładowego naklejek i może być przyczyną odklejenia się części naklejki i wyschnięciu warstwy kleju. Naklejki należy składować na płasko w pozycji poziomej, należy unikać zginania, załamywania i deformowania powierzchni naklejek.